ul.Słowacka 27

Zielona Góra

68 326 64 00

Umów wizytę

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Wizyty po umówieniu telefonicznym

Okulistyka

Okulistyka jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób oczu. W przychodni Consilium oferujemy specjalistyczną opiekę okulistyczną dla pacjentów z cukrzycą, którzy są narażeni na powikłania takie jak retinopatia cukrzycowa. Retinopatia cukrzycowa jest uszkodzeniem naczyń krwionośnych siatkówki oka spowodowanym przez podwyższony poziom cukru we krwi. Może prowadzić do utraty wzroku lub ślepoty, jeśli nie zostanie wykryta i leczona na czas. 

 

Retinopatia cukrzycowa jest bardzo częstym powikłaniem cukrzycy. Podstawowe znaczenie w patogenezie mają hiperglikemia i nadciśnienie tętnicze.  

 

Wyróżnia się trzy rodzaje retinopatii cukrzycowej: 

  • retinopatię nieproliferacyjną – wiąże się z najmniejszą liczbą powikłań, nie wpływa w dużym stopniu na wzrok; musi być jednak dokładnie monitorowana, gdyż z czasem może przekształcać się w retinopatię proliferacyjną; 
  • retinopatię przedproliferacyjną – pojawia się obrzęk i krwawienie siatkówki; w związku z tym występują zaburzenia widzenia; 
  • retinopatię proliferacyjną – obraz widziany przez chorego jest nieostry; jeśli wystąpi gwałtowne krwawienie siatkówki, może dojść nawet do gwałtownej utraty wzroku! 

 

W naszej przychodni wykonujemy badania okulistyczne, które pozwalają na ocenę stanu siatkówki i wykrycie ewentualnych zmian patologicznych. 

 

W przypadku stwierdzenia retinopatii cukrzycowej lub innych chorób siatkówki, oferujemy leczenie farmakologiczne lub laserowe. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków hamujących wzrost naczyń krwionośnych lub zmniejszających obrzęk siatkówki. Leczenie laserowe polega na uszczelnianiu naczyń krwionośnych lub niszczeniu nadmiernie rozwiniętych obszarów siatkówki. 

 

Nasz lekarz okulista przyjmuje pacjentów prywatnie. Zapisy do rejestracji można dokonać telefonicznie lub w rejestracji na miejsu. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług i dbania o zdrowie swoich oczu. 

 

Retinopatia cukrzycowa jest poważnym zagrożeniem dla wzroku osób chorych na cukrzycę. Dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań okulistycznych i kontrolowanie poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego. Wczesne wykrycie i leczenie zmian siatkówkowych mogą zapobiec nieodwracalnym uszkodzeniom oka i zachować jakość życia pacjentów. 

Umów wizytę

Skontaktuj się lub odwiedź nasza przychodnię by umówić wizytę.

Rejestracja

68 326 64 00
600 691 606

Adres

ul. Słowacka 27
Zielona Góra

Godziny otwarcia

8:00-18:00
rejestracja pon-czw: 8:00-17:30 rejestracja pt: 8:00-16:00