ul.Słowacka 27

Zielona Góra

68 326 64 00

Umów wizytę

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Wizyty po umówieniu telefonicznym

Diabetologia

Diabetologia to dziedzina, zajmująca się leczeniem cukrzycy i jej powikłań. Jest to choroba charakteryzująca się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem glukozy we krwi, związanym z nieprawidłowym działaniem insuliny wydzielanej przez trzustkę. Ma charakter postępowy, dlatego stała opieka diabetologa jest niezbędna na każdym etapie leczenia. W przeciwnym razie może dojść do licznych komplikacji – m.in. niewydolności różnych narządów, przykładowo oczu, nerek czy serca. Ze względu na przebieg i przyczynę choroby, wyróżnia się kilka jej typów. W Consilium posiadamy aż 5 specjalistów, świadczących świetną opiekę diabetologiczną w każdym wariancie cukrzycy, zarówno dla dorosłych pacjentów, jak również dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

  • Leczenie cukrzycy typu 1, 2 i innego

W Consilium obejmujemy specjalistyczną opieką diabetologiczną pacjentów z typem cukrzycy 1, 2 i innego. Cukrzyca jest przewlekłym schorzeniem, spowodowanym zaburzeniem wydzielania insuliny przez trzustkę. Ze względu na przyczynę choroby i jej przebieg, wyróżnia się kilka jej typów, a w każdym z nich różni się mechanizm działania. Na cukrzycę typu 1 duży wpływ mają czynniki genetyczne, jest spowodowana rzeczywistym brakiem insuliny na skutek procesu immunologicznego. Choroba najczęściej pojawia się u dzieci i młodych osób i rozwija się bardzo szybko. Leczenie wymaga stałego podawania insuliny. W cukrzycy typu 2 większe znaczenie odgrywa niewłaściwy tryb życia i nawyki żywieniowe. Leczenie polega zazwyczaj na redukcji masy ciała, stosowaniu specjalnej diety cukrzycowej czy zażywaniu doustnych leków przeciwcukrzycowych. U części chorych wymagana jest insulinoterapia. Ten typ choroby postępuje wolno i jest trudny w rozpoznaniu, gdyż nie wywołuje klasycznych objawów cukrzycy. Ważne jest jednak kontrolowanie swojego zdrowia, ponieważ w tym czasie mogą rozwinąć się powikłania. Ten typ najczęściej występuje u osób starszych lub z zaburzeniami metabolicznymi.

  • Leczenie cukrzycy ciążowej

W Consilium zajmujemy się leczeniem cukrzycy ciążowej, czyli choroby wynikającej z nietolerancji węglowodanów, co powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi podczas trwania ciąży. Przyczyną takiej cukrzycy są zazwyczaj zaburzenia gospodarki hormonalnej. Pojawia się ona u zdrowych dotąd kobiet i ustępuje całkowicie po zakończeniu ciąży. Rozpoznajemy ją między 24 a 28 tygodniem ciąży, jednak już od początku warto kontrolować stężenie glikemii. Mimo że jest to przejściowe zaburzenie, może okazać się niebezpieczne. Stanowi zagrożenie przedwczesnym porodem i zwiększa prawdopodobieństwo cesarskiego cięcia.

  • Leczenie za pomocą osobistej pompy insulinowej

Stosujemy nowoczesne leczenie przy pomocy osobistej pompy insulinowej, która ma na celu „naśladować” wydzielanie insuliny przez trzustkę, która funkcjonuje prawidłowo.

  • Diabetologia dziecięca

Diabetologia dziecięca zajmuje się leczeniem cukrzycy i jej powikłań u dzieci i młodzieży. Coraz częściej diagnozuje się u nich nie tylko cukrzycę typu 1, ale także cukrzycę typu 2, spowodowaną niezdrowymi nawykami. Consilium, jako jedna z nielicznych placówek w regionie, posiada specjalistów, którzy otaczają kompleksową opieką diabetologiczną pacjentów do 18 roku życia.

Umów wizytę

Skontaktuj się lub odwiedź nasza przychodnię by umówić wizytę.

Rejestracja

68 326 64 00
600 691 606

Adres

ul. Słowacka 27
Zielona Góra

Godziny otwarcia

8:00-18:00
rejestracja pon-czw: 8:00-17:30 rejestracja pt: 8:00-16:00